Price Category 1
Highest price, usually also highest quality.
Price Category 5
Lowest price, usually also lowest quality.
Ritter
ACF 400 cartridge 2:1 PA
Ritter
ACF 400 cartridge 2:1 PA
The ACF 400 empty cartridge 2:1 PA from Innotech is ideal for the use of adhesives and sealants. With nozzles for the discharge, precise results can be achieved. The robust construction ensures reliable application in adhesive technology. Thanks to the 2:1 mixing ratio, the adhesives and sealants can be efficiently mixed and applied. The ACF 400 empty cartridge is the perfect solution for professional applications where precision and quality are required.
| Manufacturer: | Ritter GmbH |
| Packaging Type: | Side by Side - Cartridge |
| Components: | 2C |
| Connection: | Ritter-System from 200ml |
| Capacity: | 400ml |
| Material: | PA |
| Mixture Ratio: | 2:1 |
| Length: | 185mm |
| ⌀ A | 47mm |
| ⌀ B | 33mm |
| Color: | white |
| Art.-No.: | ITR2167 |
Request a quote for larger quantities or project requirements
- Compile your product selection in your quote request
- Enter quantities and target prices for each line item
- Request volume pricing and project terms