Price Category 1
Highest price, usually also highest quality.
Price Category 5
Lowest price, usually also lowest quality.
Mixpac™
AC 400-01-10-01 cartridge
Mixpac™
AC 400-01-10-01 cartridge
The AC 400-01-10-01 empty cartridge by Innotech is specifically designed for the use of adhesives and sealants. The cartridge allows for a precise dispensing of the materials and can be used with various nozzles for an optimal connection. With the AC 400-01-10-01 empty cartridge by Innotech, the application of adhesive technology becomes even more efficient and reliable.
| Manufacturer: | medmix Switzerland AG |
| Packaging Type: | Side by Side - Cartridge |
| Components: | 2C |
| Connection: | Cup Connection |
| Capacity: | 395ml |
| Material: | PP |
| Mixture Ratio: | 1:1 |
| Length: | 185mm |
| ⌀ A | 45mm |
| ⌀ B | 45mm |
| Color: | white |
| Art.-No.: | ITR1316 |
Request a quote for larger quantities or project requirements
- Compile your product selection in your quote request
- Enter quantities for each line item
- Request volume pricing and project terms
Online ordering in the t-s-i.de B2B shop
This product can be ordered online from our partner
t-s-i.de Misch- und Dosiertechnik GmbH.
- Secure payment
- Fast delivery