Pneumatic Dispenser
Price Category 1
Highest price, usually also highest quality.
Price Category 5
Lowest price, usually also lowest quality.
Pneumatic Dispenser
MK™
T16UX
Pneumatic Dispenser
MK™
T16UX
The T16UX pneumatic cartridge gun from medmix UK Ltd. in the UK is designed for use with cartridges and features a pneumatic drive. With a pressure force of 1.30 kN and an operating pressure of 8.00 bar, it is perfect for the bead application of 1C adhesives and sealants. The cartridge gun supports fillings of 290 ml and 310 ml and weighs only 880 g. Thanks to the aluminum half-shell without nozzle holder, it is particularly handy and easy to use. Spare parts are available at any time and a repair service is offered. In stock.
| Manufacturer: | medmix UK Ltd. |
| Origin: | Great Britain |
| Drive: | Pneumatic |
| Air Supply: | 8.00 bar |
| Power: | 1.30 kN |
| Application Types: | Bead Application |
| Components: | 1C |
| Packagings: | Cartridge |
| Capacities: | 290 ml, 310 ml |
| Weight: | 880 g |
| Art.-No.: | MK1087 |
| Stock Item: | |
| Spares: | |
| Service: |
Request a quote for larger quantities or project requirements
- Compile your product selection in your quote request
- Enter quantities for each line item
- Request volume pricing and project terms
Suitable Cartridges to T16UX
Downloads for T16UX
| Catalog | |
| Exploded Views |