Price Category 1
Highest price, usually also highest quality.
Price Category 5
Lowest price, usually also lowest quality.
Mixpac™
AC 400-04-10-05
Mixpac™
AC 400-04-10-05
The AC 400-04-10-05 empty cartridge from Innotech is specifically designed for the use of adhesives and sealants. With this cartridge, you can work precisely and efficiently by using nozzles with connection for the 1C. The high-quality construction and reliable design make the AC 400-04-10-05 empty cartridge an essential tool in adhesive technology.
| Manufacturer: | medmix Switzerland AG |
| Packaging Type: | Side by Side - Cartridge |
| Components: | 2C |
| Connection: | Cup Connection |
| Capacity: | 415ml |
| Material: | PP |
| Mixture Ratio: | 4:1 |
| Length: | 185mm |
| ⌀ A | 58mm |
| ⌀ B | 30mm |
| Color: | white |
| Art.-No.: | ITR4209 |
Request a quote for larger quantities or project requirements
- Compile your product selection in your quote request
- Enter quantities for each line item
- Request volume pricing and project terms