Battery Dispenser
Price Category 1
Highest price, usually also highest quality.
Price Category 5
Lowest price, usually also lowest quality.
Battery Dispenser
Soraton
PowerMax HPD-8634 18V
Battery Dispenser
Soraton
PowerMax HPD-8634 18V
Open steel bracket. Suitable for use with 1200ml 2.5:1 side-by-side cartridges. Contents: HPD-8634-18V / Li-Ion battery-powered cartridge press, 1 x 18.0V Li-Ion battery // 5.0Ah, LED charge indicator on the battery, 1 x quick-charge station with charge indicator (charging time approx. 40 minutes), spare battery available on request. Advantages: Clean, consistent application, reduced fatigue even when using large 2K cartridges, no annoying air or power cables in the work area
| Manufacturer: | Soraton SA |
| Origin: | Switzerland |
| Drive: | Battery |
| Voltage: | 18.00 V |
| Power: | 7.49 kN |
| Application Types: | Bead Application |
| Components: | 2C |
| Mixture Ratios: | 2,5:1 |
| Packagings: | Side by Side - Cartridge |
| Capacities: | 1200 ml |
| Weight: | 5000 g |
| Art.-No.: | ST2044 |
| Stock Item: | |
| Spares: | |
| Service: |
Request a quote for larger quantities or project requirements
- Compile your product selection in your quote request
- Enter quantities for each line item
- Request volume pricing and project terms