Pneumatic Dispenser
Price Category 1
Highest price, usually also highest quality.
Price Category 5
Lowest price, usually also lowest quality.
Pneumatic Dispenser
MK™
TS488X
Pneumatic Dispenser
MK™
TS488X
The TS488X pneumatic cartridge press from medmix UK Ltd. from the UK is designed for use with Side by Side cartridges and is suitable for dispensing 2C adhesives and sealants in bead form. With a pressure of 8.00 bar and a pressure force of 4.00 kN, it provides optimal performance. Weighing 2520 g, it is lightweight and easy to handle. The TS488X is available as stock and spare parts, as well as repair services, are available at Innotech.
| Manufacturer: | medmix UK Ltd. |
| Origin: | Great Britain |
| Drive: | Pneumatic |
| Air Supply: | 8.00 bar |
| Power: | 4.00 kN |
| Application Types: | Bead Application |
| Components: | 2C |
| Mixture Ratios: | 1:1 |
| Packagings: | Side by Side - Cartridge |
| Capacities: | 620 ml |
| Weight: | 2520 g |
| Art.-No.: | MK2046 |
| Stock Item: | |
| Spares: | |
| Service: |
Request a quote for larger quantities or project requirements
- Compile your product selection in your quote request
- Enter quantities for each line item
- Request volume pricing and project terms
Online ordering in the t-s-i.de B2B shop
This product can be ordered online from our partner
t-s-i.de Misch- und Dosiertechnik GmbH.
- Secure payment
- Fast delivery
Downloads for TS488X
| Catalog | |
| Exploded Views |