Pneumatic Dispenser
Price Category 1
Highest price, usually also highest quality.
Price Category 5
Lowest price, usually also lowest quality.
Pneumatic Dispenser
COX™
JetFlow™ 3 Compact Combi
Pneumatic Dispenser
COX™
JetFlow™ 3 Compact Combi
The JetFlow™ 3 Compact Combi cartridge press from medmix UK Ltd. from the UK is pneumatically driven and suitable for the use of foil bags and cartridges. It is ideal for bonding 1C adhesives and sealants, allowing for both bead and spray applications. With a pressure force of 1.45 kN and a pressure of 6.80 bar, it supports fill volumes of 290 ml, 310 ml, 400 ml, 500 ml, and 600 ml. The cartridge press weighs 1850 g and is available as stock at Innotech. Spare parts and repair service are also available at Innotech.
| Manufacturer: | medmix UK Ltd. |
| Origin: | Great Britain |
| Drive: | Pneumatic |
| Air Supply: | 6.80 bar |
| Power: | 1.45 kN |
| Application Types: | Bead Application, Spray Application |
| Components: | 1C |
| Packagings: | Foil Bag, Cartridge |
| Capacities: | 290 ml, 310 ml, 400 ml, 500 ml, 600 ml |
| Weight: | 1850 g |
| Art.-No.: | COX2138 |
| Stock Item: | |
| Spares: | |
| Service: |
Request a quote for larger quantities or project requirements
- Compile your product selection in your quote request
- Enter quantities for each line item
- Request volume pricing and project terms
Suitable Cartridges to JetFlow™ 3 Compact Combi
Video of JetFlow™ 3 Compact Combi
Downloads for JetFlow™ 3 Compact Combi
| Catalog | |
| Data Sheet |