Pneumatic Dispenser
Price Category 1
Highest price, usually also highest quality.
Price Category 5
Lowest price, usually also lowest quality.
Pneumatic Dispenser
COX™
AirFlow™ 1 Cartridge 310
Pneumatic Dispenser
COX™
AirFlow™ 1 Cartridge 310
The AirFlow™ 1 Cartridge 310 pneumatic cartridge press from renowned manufacturer medmix UK Ltd. in the United Kingdom is the perfect solution for precise bonding with 1C adhesives and sealants. Its pneumatic drive allows for efficient bead application. The cartridge press supports fill volumes of 290 ml and 310 ml, and its lightweight design of only 790 g makes it particularly handy and easy to use. With a pressure force of 1.45 kN and a pressure of 6.80 bar, it ensures reliable dispensing. The AirFlow™ 1 Cartridge 310 is available as stock at Innotech, providing the assurance that spare parts are always available. In addition, Innotech offers a repair service.
| Manufacturer: | medmix UK Ltd. |
| Origin: | Great Britain |
| Drive: | Pneumatic |
| Air Supply: | 6.80 bar |
| Power: | 1.45 kN |
| Application Types: | Bead Application |
| Components: | 1C |
| Packagings: | Cartridge |
| Capacities: | 290 ml, 310 ml |
| Weight: | 790 g |
| Art.-No.: | COX1050 |
| Stock Item: | |
| Spares: | |
| Service: |
Request a quote for larger quantities or project requirements
- Compile your product selection in your quote request
- Enter quantities for each line item
- Request volume pricing and project terms
Online ordering in the t-s-i.de B2B shop
This product can be ordered online from our partner
t-s-i.de Misch- und Dosiertechnik GmbH.
- Fast delivery
- Secure payment
Suitable Cartridges to AirFlow™ 1 Cartridge 310
Downloads for AirFlow™ 1 Cartridge 310
| Catalog | |
| Exploded Views | |
| Data Sheet |